تمپلیت مستندسازی کارهای آزمایشگاهی و بیوانفورماتیکی

تمپلیت مستندسازی کارهای آزمایشگاهی و بیوانفورماتیکی
در این پست می‌خوانید:

مستندسازی یکی از مهم‌ترین کارها در طی پروژه‌های پژوهشی گوناگون است. فرقی نمی‌کند که مشغول کار آزمایشگاهی هستید و یا یک پروژه نرم افزاری، در هر دو حالت مستندسازی از اهمیت بالایی برخوردار است. ما برای شما تمپلیتی را آماده کرده ایم که با کمک آن می‌توانید گزارش کار منظم و طبقه ‌بندی شده ای از پژوهش های خود تهیه نمایید. در ادامه به معرفی بخش‌های این تمپلیت مستندسازی خواهیم پرداخت و همچنین لینک دانلود این تمپلیت در انتهای صفحه قرار داده شده است. لازم به ذکر است اگر توضیحات شما برای نگارش گزارش کار روزانه بیشتر از فضای ارائه شده در این تمپلیت است، شما می توانید با رعایت بخش‌های آن، فایل را در فرمت‌های مختلف بازسازی کرده تا فضای بیشتری در اختیار داشته باشید. مثلا در یک فایل خام ورد، هر بخش در یک صفحه مجزا قرار گیرد یا از نرم افزار اکسل برای نگارش مستندات خود استفاده کنید و هر بخش در sheet مجزایی قرار خواهد گرفت.

 

تمپلیت مستندسازی - دایا زیست فناوران

عنوان پژوهش:

طبیعتا شما به عنوان پژوهشگر، در پروژه های گوناگونی مشارکت خواهید داشت. این قسمت به منظور ذکر عنوان پژوهش در نظر گرفته شده است تا بتوانید گزارش کارهای مربوط به هر پژوهش را از هم تفکیک نمایید. پس عنوان اصلی پروژه خود را در این قسمت بنویسید.

عنوان کار انجام شده و تاریخ:

در این بخش، عنوان کار روزانه خود و تاریخ انجام کار را ذکر کنید. مثلا امروز قصد دارید یک آزمایش PCR انجام دهید. شایسته است به صورت دقیق عنوان کار روزانه خود و اینکه نوبت چندم آزمایش است را در این بخش ذکر نمایید. مثلا اگر تاکنون ۲۰ PCR در این پروژه انجام داده اید، می‌توانید در بخش عنوان بنویسید، آزمایش PCR نوبت ۲۰ مربوط به مرحله اول پروژه. همچنین ذکر تاریخ موضوع مهمی است، زیرا به شما کمک می‌کند بهتر مستندات خود را طبقه بندی و دنبال کنید.

لیست مواد آزمایشگاهی/نرم افزارها:

در این بخش لیست کاملی از مواد آزمایشگاهی و نرم افزارهای مورد استفاده را ذکر نمایید. توجه داشته باشید که ممکن است در پروژه خود از یک محلول به خصوص، استوک های مختلفی را تهیه کرده باشید. به منظور رهگیری بهتر پروژه و پیدا کردن مشکلات احتمالی در آینده، صرفا در این بخش ننویسید استوک محلول X. سعی کنید آدرس دهی مناسبی به مواد مورد استفاده داشته باشید. مثلا بهتر است بنویسید استوک محلول X تهیه شده در تاریخ Y. قطعا در نام گذاری استوک ها و محلول‌هایی که تهیه می‌کنید، تاریخ را بر روی آن نوشته اید و به این شکل می توان به شکل منظمی مسیر مواد مورد استفاده را رهگیری کرد. اگر در آینده به خراب بودن مواد مورد استفاده خود شک کردید، با این روش پیدا کردن ماده مشکوک بسیار ساده‌تر خواهد بود.

پروتکل انجام کار:

سعی کنید با حوصله کافی یک پروتکل دقیق از کار انجام شده در آن روز را تهیه و در این بخش بنویسید. ممکن است در یک روز به خصوص، اقدام به بهینه سازی شرایط آزمایش خود کرده باشید. به این منظور از مقادیر و روش‌های خلاقانه‌ای استفاده کرده اید که تاثیر مثبتی بر روند کاری شما داشته‌اند. ذکر این موارد در بخش پروتکل انجام کار به شما کمک می‌کند تا آن‌ها را فراموش نکرده و در آینده نیز بتوانید مجدد آزمایش را با این تغییرات تکرار کنید.

مشکلات و چالش‌‌های مواجه شده:

قطعا مشکلات و چالش‌ها بخش جدا نشدنی هر پروژه پژوهشی به حساب می‌آیند. در صورتی که مشکلات و چالش‌های روزانه در روند کاری خود را در مستندات خود ذکر کنید، به شما کمک می کند تا تسلط بیشتری نسبت به روند پیش‌برد پروژه خود پیدا کنید. بسیاری از ما با انواع چالش‌ها مواجه می‌شویم اما آن‌ها را یادداشت نمی‌کنیم و همین که چالش برطرف شد، به مسیر خود ادامه می‌دهیم. این موضوع سبب می‌شود با گذشت زمان چالش ایجاد شده را فراموش کنیم و در آینده نیز به شکل دیگری درگیر آن شویم. بنابراین، این بخش از مستند کردن روند آزمایش خود را جدی گرفته و با حوصله اقدام به نگارش چالش ها نمایید.

راه‌کار ارائه شده برای رفع چالش:

یکی از مهم‌ترین بخش های مستندسازی روزانه، راه‌کارهای استفاده شده جهت رفع چالش است. نگارش این بخش به شما کمک می‌کند تا به این راه‌کارها در آینده نیز دسترسی داشته باشید و همچنین به افزایش دیدگاه شما در انجام آزمایش فوق نیز کمک چشم‌گیری خواهد داشت.

نتیجه به دست آمده:

طبیعتا کار روزانه شما می‌تواند همراه با دستاوردی به خصوص باشد. در این بخش نتایج به دست آمده از کار خود را ذکر کنید. همچنین اگر نتیجه آزمایش در روز دیگری حاصل خواهد شد (ممکن است یک آزمایش زمان‌بر را انجام داده باشید)، در این بخش بنویسید نتیجه آزمایش در تاریخ X ارائه خواهد شد. تاریخی که به‌ آن ارجاع می‌دهید، روزی است که نتیجه آزمایش مشخص می‌شود. البته می‌توانید این بخش را خالی گذاشته و زمانی که نتیجه آزمایش به دست آمد، آن را پر کنید. البته لازم است تاریخ بررسی نتیجه را نیز در این حالت در همین بخش ذکر کنید.

دانلود تمپلیت

لطفا جهت دریافت این تمپلیت، مشخصات خود را وارد نمایید تا فایل اصلی برای شما ایمیل شود. فایل تمپلیت را پرینت گرفته و در آزمایشگاه همراه خود داشته باشید.

 

تمپلیت مستندسازی پژوهش

جمع بندی

مستندسازی یک عادت شایسته و خوب برای هر پژوهشگر حرفه ای به شما می‌آید. سعی کنید با مستند کردن کارهای روزانه خود، این عادت را در خود تقویت نمایید تا بتوانید کنترل بهتری نسبت به شرایط پروژه خود داشته باشید.

دوره‌های مرتبط
در حال برگزاری
آمار زیستی

آمار زیستی

۰
۱,۱۹۹,۰۰۰ تومان
در حال برگزاری
دوره جامع پژوهشگر برتر
دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید